Greckie zioła lecznicze
Każdy, kto choć raz był w Grecji, na pewno zasmakował się w tutejszych potrawach i powiedział – to jest naprawdę smaczne! Wszystko to dzięki świeżym produktom, a także ziołom, które poza walorami smakowymi, mają właściwości lecznicze. Czy zastanawiałeś się kiedyś, które z ziół, dostępnych w sklepach wywodzą się właśnie z krainy mitologicznych bogów Olimpu? Zapoznaj się z naszym artykułem!
Zioła nie tylko używamy do leczenia siebie, ale i w kuchni (i na odwrót), dlatego ich obecność w naszej kuchni czy domowej apteczce jest wręcz wskazane. Piękne zapachy, rewelacyjne smaki i właściwości lecznicze, wobec tego nie można przejść obojętnie. A jeżeli ktoś jest fanem takich aromatów, wizyta w Grecji będzie niesamowitym przeżyciem. Podróżując po okolicznych, małych miasteczkach, polach uprawnych można rozkoszować się niezwykłymi zapachami, które już w tym momencie działają na nas pozytywnie – w końcu aromaterapia nie kłamie! Jest bardzo skuteczna i bez wątpienia przyprawia nas w dobry nastrój.
Jakie zioła pochodzą z Grecji?
Prawda jest taka, że zdecydowana większość ziół, które można kupić w Grecji (czy z Grecji) są dostępne w naszych sklepach i nigdy byśmy nie pomyśleli, że wywodzą się właśnie z tych terenów. Idziemy o zakład, że większość z nich nawet już teraz znajdą się w kuchni czy apteczce. Do tych najpopularniejszych możemy zaliczyć między innymi – górskie oregano, miętę, liście laurowe, bazylię czy rozmaryn i czystek. Uważa się też, że najlepsze są te zioła, które były zbierane wysoko w górskich szlakach, ponieważ zachowują lepszy aromat i ogólnie mają lepsze właściwości w medycynie alternatywnej.
Skoro już wymieniliśmy najpopularniejsze zioła, możemy zauważyć, że duża część z nich jest wykorzystywana w kuchni – Grecy używają ich głównie do sałatek, ryb czy musaki, poprawiają tym samym trawienie i metabolizm swojego organizmu, ale i dodają sobie wspaniałych smaków. Jednakże, zioła to nie tylko smaki i wszystko, co związane z jedzeniem i trawieniem. Patrząc na listę możemy określić, które i gdzie najczęściej używamy. Mięta króluje w naszych domach przy problemach żołądkowych, ale także gdy chcemy na przykład przemyć gardło, zęby – bo ma działanie antybakteryjne. Dlatego w medycynie jest to cenny składnik. Różne odmiany liści laurowych mogą pomagać w zaburzeniach układu pokarmowego, oczyszczać nerki czy nawet wspomagać leczenie podczas przeziębienia. Najczęściej te zioła są podawane w formie herbaty bądź naparów i wbrew pozorom – smakują wyśmienicie!